Zrealizowane obiekty – PRZYKŁADY

Kolejne wybudowane przez nas farmy fotowoltaiczne, tym razem w powiecie wrzesińskim oraz siedleckim – realizacja listopad 2019-luty 2020.

W północnej części Mazowsza wybudowaliśmy 15 farm fotowoltaicznych o mocy od 0,8 do 1 MW każda. Inwestycja została zrealizowana przez nas kompleksowo, począwszy od zaprojektowania instalacji po budowę i uruchomienie elektrowni wraz z uzyskaniem wszelkich potrzebnych pozwoleń administracyjnych i energetycznych. Dziś świadczymy również obsługę serwisową obiektów.

Ten sam inwestor powierzył nam budowę 2 elektrowni o mocy do 1 MW każda w okolicach Lublina. Budowy zostały zrealizowane w okresie 5 tygodni.

Kolejne 5 elektrowni zbudowaliśmy w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim. Pagórkowaty teren, oraz nieprzepuszczalny ilasty grunt stanowiły kolejne wyzwanie w budowie farm.

Farma o mocy do 1 MW, Gmina Myszyniec, Powiat Ostrołęka
Farma fotowoltaiczna o mocy do 1 MW, Gmina Różan, Powiat Maków Mazowiecki, woj. mazowieckie.
Farma fotowoltaiczna o mocy do 1 MW, Gmina Młynarze, Powiat Maków Mazowiecki, woj. mazowieckie.

Zbudowaliśmy pierwsze w Polsce laboratorium fotowoltaiczne – dla PGE Energia Odnawialna, na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach. Celem inwestycji jest porównanie „produktywności” różnych technologii PV.

Instalacja składa się z 24 „stołów”, na których znajdą się różnorodne moduły PV, a całość jest podzielona na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Można badać m.in. optymalny kąt nachylenia paneli względem słońca, porównywać zestawy bateryjne, mikroinwertery oraz optymalizatory. Wszystko pod kątem produktywności zestawów i technologii. Znajdą się tu panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także cienkowarstwowe. Cztery ze stołów reagują na promienie słoneczne.  Laboratorium zostało wyposażone w system monitorowania, gromadzenia danych, analizy pracy oraz raportowania i sterowania pracą. Jego moc będzie wynosi 100 kW, a czas pracy ok. 1000h.

Laboratorium fotowoltaiczne w Siedlcach

Nie boimy się podejmować wyzwań, o czym świadczy wybudowanie najwyżej położonej farmy fotowoltaicznej w Polsce – na Górze Żar, w terenie trudno dostępnym, o podłożu skalistym.

Wybudowaliśmy także pierwszą w Polsce farmę PV, której moc szczytowa
przekroczyła 1 MW
. Jest to obiekt, który został wybudowany już w 2014 roku, o mocy 1,4 MWp w Dolinie Zielawy. Inwestycja była działaniem  pięciu gmin z województwa lubelskiego , które użytkują farmę fotowoltaiczną w celu zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. Farma gwarantuje dodatkowy przychód, a także sprzyja budowaniu proekologicznego wizerunku jednostek samorządu. 

Zrealizowaliśmy inwestycje na dachach budynków centrów logistycznych Lidl Polska w Kałuszynie pod Warszawą oraz w Stargardzie, w woj. zachodniopomorskim. Tu powstały wielkie magazyny towarów spożywczych i przemysłowych Lidla – powierzchnia każdego ma wielkość kilku boisk piłkarskich. Panele ułożone zostały na części dachu, na podporach betonowych, bezpośrednio na membranie dachowej. Instalacja zasila potrzeby energetyczne centrów logistycznych.

Instalacja PV, Centrum Logistyczne Lidl Polska w m. Kałuszyn
Instalacja PV, Centrum Logistyczne Lidl Polska w m. Kałuszyn

Q22

Na dachu jednego z najwyższych budynków w Warszawie Q22, zbudowaliśmy innowacyjny system paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z fasadą budynku.

Zastosowaliśmy półprzezroczyste panele, które nie tylko produkują prąd, ale także stanowią zacienienie dla budynku, przez co ten mniej się nagrzewa. W ten sposób jego zapotrzebowanie na chłód w lecie będzie mniejsze. Panele te pozwalają wyprodukować ilość energii potrzebną do chłodzenia budynku, równocześnie zimą fotowoltaika służy jako źródło ciepła, zapobiegając osadzaniu się śniegu na dachu budynku. Na potrzeby 155-metrowego obiektu pracuje 308 modułów fotowoltaicznych i siedem falowników, a maksymalna moc zainstalowana systemu wyniesie 76 kW.