Skip to main content

25 września 2023 r. dokonano oficjalnego oddania do użytku kolejnej farmy fotowoltaicznej w Polsce, której inwestorem jest PGE Energia Odnawialna, należąca do największego krajowego producenta energii elektrycznej  – PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Instalacje PV Gutki  i PV Gutki 2 o łącznej mocy 12 MW były realizowane w formule EPC („instalacje pod klucz”) przez polskiego wykonawcę farm fotowoltaicznych – SOLARTECH.

Inewstycja była realizowana w dwóch etapach – PV Gutki 1 i PV Gutki 2. Jest posadowiona na gruntach o powierzchni 157 131 m2. Instalacja o mocy 12 MW jest wyposażona w najnowszej generacji moduły fotowoltaiczne (22 016 szt.), które wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji bezemisyjnej i ekologicznej energii elektrycznej. Farma jest w stanie wyprodukować zieloną energię dla prawie 7000 gospodarstw domowych rocznie.

Ponadto instalacja fotowoltaiczna została wyposażona w najnowszej generacji 42 falowniki, każdy o mocy 250 kW. Na terenie farmy posadowiono też 6 innowacyjnych  stacji transformatorowych dużych mocy.

Otwarcie farmy fotowoltaicznej PV Gutki jest ważnym krokiem w dążeniu Polski do zrównoważonej przyszłości energetycznej. Konsekwentnie realizujemy nasz udział w zmniejszeniu negatywnego wpływu emisji na środowisko naturalne oraz promowania czystych i ekologicznych technologii energetycznych. Nasz zespół SOLARTECH jest sprawdzonym wykonawcą farm fotowoltaicznych pod klucz na polskim rynku. Cieszymy się, że najwięksi inwestorzy OZE w Polsce doceniają nasze umiejętności i doświadczenie – powiedział Bartłomiej Zysiński, prezes SOLARTECH Sp. z o.o.

Farma znajduje się na terenie wsi Gutki w gminie Szczuczyn (woj. podlaskie). Otwarcie kolejnej farmy fotowoltaicznej ma znaczący wpływ na rozwój OZE w Polsce oraz stanowi krok w kierunku realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Nowa instalacja na Podlasiu powiększa potencjał fotowoltaiczny w Polsce, który według danych Agencji Rynku Energii na koniec lipca br. wynosił ok. 15 GW.

***

SOLARTECH – Polska spółka z siedzibą w Warszawie, będąca jednym z największych wykonawców farm fotowoltaicznych w Polsce. Na zlecenie największych deweloperów na rynku energetyki słonecznej realizuje projekty fotowoltaiczne „pod klucz”, w formule EPC. Usługi firmy obejmują projektowanie farm, budowę, permitting oraz obsługę serwisową i monitoringi techniczne. SOLARTECH stawia na bezpieczeństwo, innowacje i łączenie farm fotowoltaicznych w synergie z innymi technologiami jak magazyny energii https://solartech.pl/ #teamSOLARTECH

Kontakt:

Andrzej Świerszcz,

Specjalista ds. Komunikacji i Marketingu SOLARTECH

Tel. +48 885 957 178

andrzej.swierszcz@solartech.pl